Projektek
GINOP_PLUSZ-5.2.1-23-2023-00001 - Mérés-értékelés, tudásbeszámítás és átjárhatóság fejlesztése a szakképzésben
Mérés-értékelés, tudásbeszámítás és átjárhatóság fejlesztése a szakképzésben
című kiemelt projekt bemutatása
A projekt Magyarország és az Európai Unió támogatásával a 2021-2027-es Széchenyi Terv Plusz programozási időszak során, Európai Szociális Alap Plusz finanszírozású program keretében konzorciumban valósul meg.
Projekt azonosítószáma: GINOP_PLUSZ-5.2.1-23-2023-00001
Projekt konzorcium vezetője: Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal
Projekt konzorciumi tagja: Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum
Szerződött támogatás összege: 335 000 000 Ft
Projekt tervezett befejezési dátuma: 2027. 09. 30.
Projekt tartalma:
A projekt megvalósítása hozzájárul - az Európai Bizottság 2020. évi országspecifikus ajánlásával összhangban - ahhoz, hogy mindenki számára egyenlően hozzáférhető legyen a minőségi, magas színvonalú és inkluzív oktatás, mely támogatja hazánk versenyképességét.
A fenti átfogó cél teljesítését a projekt az alábbi öt projektelem tevékenységén keresztül kívánja biztosítani.
A 9. évfolyamos bemeneti és kimeneti mérésekhez kapcsolódó fejlesztések komponensének célja a hátránykompenzációs programokhoz kapcsolódó, alapkészség-fejlesztés alapjául szolgáló 9. évfolyamos mérések folytatása. A mérésekhez kapcsolódóan az előzményprojektekben elkészült mérőeszközök fejlesztése valósul meg. A mérések bonyolítását telepíthető szoftver helyett weboldalon futó alkalmazás fejlesztés támogatja. A projektben megvalósuló mérések eredményeinek összegyűjtését és elemzését követően az információk közzétételéről gondoskodik a projekt.
Az interaktív szakmai és képesítő minta vizsgafeladatok komponens célja a szakmai oktatáshoz és képzéshez kapcsolódó vizsgaadatbank továbbfejlesztése. A feladatbankban lévő feladatok számának növelése hozzájárul az oktatás digitalizációjához. A projektelem megvalósítása során a Képzési és Kimeneti Követelményekhez igazítottan, a vizsgabejelentések feldolgozását figyelembe véve 3-5 darab interaktív szakmai vizsgafeladatsor és azok javítási és értékelési útmutatóinak készítése tervezett minden szakirányban, ahol van, ott szakmairányban is. Továbbá célkitűzés képesítő vizsgához mintafeladatok és azok javítási és értékelési útmutatójának készítése, 4 ágazatban minimum 20 szakképesítés esetében 1-1 darab.
A képzési célú validálás, tudásbeszámítás projektelem célja annak segítése, hogy az alapszakmára jelentkező felnőttek korábbi befejezetlen tanulmányai, munkatapasztalatai beszámításra kerülhessenek. Továbbá cél a nem formális és informális tanulás elismerése, validációja (a hozott tudás érvényesítése), és a szakképzési centrumok felkészítése a felnőttek számára biztosított képzések tanulmányi idejének lerövidítése érdekében. A mérőeszközök készítésekor szem előtt kell tartani a felnőtt célcsoport sajátosságait. A validáció megismertetése céljából széleskörű tájékoztatás tervezett mind a validációs szolgáltatásban tanácsadóként, vagy oktatóként résztvevő szakemberek, mind pedig a szolgáltatásokkal elért személyek részére. Legalább 4 ágazatban 20 szakmára, valamint 5 szakképesítésre készült mérőeszközök kipróbálása valósul meg egy pilot keretében. Ehhez kiválasztásra kerülnek validációban résztvevő szakemberek. A kiválasztáskor az előzményprojektek módszertani dokumentumainak felhasználása tervezett. A pilot tapasztalatai alapján egységes módszertani javaslat készül, mely további ágazatokban, szakmákban alkalmazható képzési idő rövidítésére, a képzések szervezésére használható.
A szakképző iskola és a technikum közötti átjárást ösztönző pilot program megvalósítása, mely kiterjed a szakképző iskolát végzettek technikumi „továbbképzésére” és a szakképző iskoláról technikumra való átállás támogatására is. Helyzetelemzés megvalósítása alapján kerülnek kiválasztásra az ágazatok és a szakképzési centrumok, melyeket a pilot programba be kívánunk vonni. Tervezzük kidolgozni az átjárhatóság módszertanát, szem előtt tartva, hogy a szakképző iskolát végzettek technikumi „továbbképzésére” és a szakképző iskolai képzésben aktuálisan részt vevők technikumi képzésére való váltásának támogatására egyaránt irányuljon. A technikumba való átmenet megismerhetőségét több platformon történő tájékoztatás biztosítja.
A részvétel a PIAAC programban ötödik komponens célja az OECD Felnőttek Képesség- és Kompetenciamérése Program ütemtervéhez igazodó megvalósítás lezárása, az eredmények feldolgozása. A PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) a felnőtt korú (16–65 év közötti) lakosság kognitív készségeinek, munkaerőpiaci és szociális helyzetének ismétlődő mérésére irányuló adatgyűjtő és adatelemző program, amelyet az OECD koordinál. A PIAAC-vizsgálat alapján készült adatbázisok nyilvánosak és kutathatók, az adatbázison alapuló elemzések az oktatáspolitika – különösképpen a felnőttképzés –, valamint a foglalkoztatáspolitika számára fontos következtetések levonására lesznek alkalmasak.
A Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum projekt tevékenységei:
Képzési célú validálás, tudásbeszámítás (az alapszakmákra vagy szakképesítés megszerzésére irányuló képzésre jelentkező felnőttek képességeinek felmérésére, dokumentálására, elismerésére szolgáló fejlesztés)
- Tájékoztatás és információnyújtás a pilot programmal érintett célcsoport (10-11. évfolyamos szakképző iskolai képzésben részt vevő tanulók) bevonása és kiválasztása érdekében
- A kiválasztott ágazatokat (építőipar, elektronika és elektrotechnika, épületgépészet, fa- és bútoripar, gépészet, informatika és távközlés, kereskedelem, specializált gép- és járműgyártás, szociális, turizmus-vendéglátás) érintően a validáció mérőeszközeinek kipróbálása, eredmények dokumentálása, a képzésbe való beszámítás pilotolása legalább 250 fő bevonásával.
- Előzetes tudás érvényesítésével kapcsolatos oktatási-képzési szektorok közötti együttműködés, tapasztalatcsere megvalósítása
Szakképző iskola és a technikum közötti átjárást ösztönző pilot program (mely kiterjed a szakképző iskolát végzettek technikumi „továbbképzésére” és a szakképző iskolából technikumba való átjárás támogatására is)
- Népszerűsítő kampány megvalósítása a pilot program célcsoportjainak (1/9. évfolyamos, illetve 3/11. évfolyamos szakképző iskolai tanulók) elérése, bevonása érdekében
- Intézményfejlesztés a pilot intézmények tekintetében
- Szakképző iskolát végzettek technikumi „továbbképzésére” vonatkozó, valamint a szakképző iskolai képzésből a technikumba való átlépést támogató osztályok/tanulócsoportok létrehozása, pilot képzés megvalósítása legalább 25 fő bevonásával